Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Blog wpisy
Jaki alkohol na grilla?

Wiosna, lato, słoneczna pogoda, długie wieczory czas kiedy sezon na grilla rusza pełną parą. Planując grilla zastanawiamy się co podamy naszym gościom do jedzenia, ale ważne jest też jaki alkohol wybrać do tych potraw. O tym będzie dziś właśnie nasz artykuł. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i podpowiemy Ci, które alkohole wybrać na grilla, a które lepiej zostawić na inną okazję.

Wino półwytrawne jakie wybrać?

Wino półwytrawne

Odmian i gatunków wina jest naprawdę dużo, można by rzec, że tyle, ile gustów. Z tego powodu każdy powinien wybrać swój ulubiony smak i niech to on daje mu radość. Dlatego też warto wiedzieć czym różnią się wina od siebie i jakie są gatunki. Aby nasz wybór był świadomy. W kategorii win znajdują się świetnie zbalansowane wina półwytrawne o obniżonej kwasowości, łagodne, wzbogacone nutą słodyczy. W ofercie producentów wina wyróżniamy takie odmiany półwytrawne jak czerwone, białe i różowe w wersji spokojnej i musujące. Wino półwytrawne są najchętniej wybieranym winem przez klientów. Dobre wino półwytrawne to takie, w którym słodycz nie przebija się przez kwasowość. Wina półwytrawne są wyjątkowo istotnym elementem w ofercie wielu producentów. Klienci wybierają je przede wszystkim z uwagi na ich subtelny charakter i orzeźwiający smak, owocowość. Często jest to związane też z uprzedzeniem do win wytrawnych, które mogą sprawiać wrażenie ciężkich i skomplikowanych. Wina te nie są zbyt słodkie. Zacznijmy jednak od produkcji wina. Wina półwytrawne produkuje się z takich samych winogron jak wina wytrawne oraz słodkie. O tym, czy wino można nazwać półwytrawnych przesądza ilość cukru resztkowego w jego składzie. Cukier resztkowy to taki, który nie został przefermentowany oraz pozostał w winie po skończeniu jego fermentacji.

Tequila - skąd się wzięła i jak ją pić?

Tequila – królowa meksykańskich trunków znana już była w czasach Azteków. Sama nazwa pochodzi od miejscowości Tequila w stanie Jalisco. Tam stanęła pierwsza wytwórnia tego właśnie trunku. Początkowo tequila była zwyczajnym trunkiem lokalnym. Gdy zyskała uznanie w oczach Amerykanów, zaczęto ją eksportować na cały świat. Obecnie wybór tequili jest szeroki.

Alkohol w Wigilię 4
Alkohol w Wigilię

 

Alkohol na wigilijnym stole. Czy w wigilię można pić alkohol?

Tak jak w przypadku potraw mięsnych na wigilijnym stole, również w kwestii alkoholu nie ma specjalnych rozporządzeń, nakazów ani zakazów. Wszystko zależy od tradycji i konkretnej kultury. W naszej polskiej kulturze raczej nie ma szczególnie rozpowszechnionego zwyczaju picia wina do posiłków. Wśród dwunastu wigilijnych potraw nie ma takiej pozycji jak alkohol w jakiejkolwiek postaci. Ale jeśli dla kogoś lampka wina miałaby być podkreśleniem uroczystości, to raczej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się ona na wigilijnym stole znalazła. Kościół nigdzie nie zakazuje spożywania alkoholu w czasie wieczerzy wigilijnej czy tuż po niej. Wypicie kieliszka ulubionego trunku do kolacji nie jest zatem grzechem, jednak należ pamiętać o umiarze. Dobrym rozwiązaniem jest podanie lampki wina do kolacji. To jeden ze słabszych alkoholi, który świetnie pasuje do okazji.

 

Dobre wino na Wigilię, czyli jakie?

W wielu rodzinach panuje przekonanie, że najbardziej trafnym wyborem będzie wino czerwone wytrawne. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że wino należy dobrać do potrawy. W Wigilię serwujemy między innymi słodkawego karpia, który jest tłustą rybą, a także kwaśną kapustę z grzybami. Wino powinno być zatem białe, wytrawne lub półsłodkie. Najczęściej podaje się do kolacji wigilijnej wino typu alzacki riesling, które jest delikatnie kwaśne, ale ma słodką końcówkę.

Często dania wigilijne są ciężkie i aromatyczne, zatem warto postawić na stole również wino różowe oraz tokaj. Tokaj idealne sprawdza się do dań takich jak jak makowiec, kluski z makiem czy ciasta z rodzynkami. Z kolei do świątecznego piernika dobrze podać wino czerwone słodkie lub półsłodkie. Pamiętajmy, że im wino słodsze, tym mocniej powinno być schłodzone. Najlepszym pomysłem na wieczór spędzony w rodzinnym gronie przy choince jest podanie grzanego wina. Trunek jest bowiem mocno rozgrzewający, ponadto przygotowany z goździkami i pomarańczą, ma aromatyczny, świąteczny smak. Rodzinny wieczór spędzony przy kubku grzańca z pewnością minie w miłej atmosferze. Jeśli zapraszacie wielu gości na święta, dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie grzanego wina w dzbanku z podgrzewaczem, który na dłużej zachowa odpowiednią temperaturę napoju. Jeśli jednak nie chcemy kupować wielu rodzai wina i kupić jedno wino, wybierz na wigilijną wieczerzę wino półwytrawne, białe. Należy je podawać w temperaturze 8 -10 stopni Celsjusza, w kieliszkach z małą czaszą i długą nóżką, które najczęściej przyjmują kształt tulipana. Krawędzie kieliszka zwężają się ku górze, co ma zachować aromat wina na dłużej. Wino białe wlewamy maksymalnie do połowy kieliszka.

 

Inne alkohole na Wigilię- nalewka, whisky, koniak

Po obfitej kolacji warto podać kieliszek dobrej, najlepiej samodzielnie przygotowanej, nalewki będzie jej smacznym zwieńczeniem. Wpłynie również pozytywnie na obciążony świątecznymi smakołykami układ pokarmowy i przyspieszy trawienie. Rodzinną wieczerzę można zwieńczyć odrobiną czegoś mocniejszego. Domowy ajerkoniak to znakomity sposób na podkreślenie smaku wieczoru przy choince. Jeśli nie przepadacie jednak za jajecznymi trunkami, znakomicie zastąpi je pachnąca korzeniami nalewka pomarańczowa. Bogaty smak i aromat idealnie wpasuje się w świąteczny klimat, a wieczór z kieliszkiem wybornego alkoholu w ręku rozgrzeje nas i stanie się przyjemnym. Dla koneserów mocniejszych alkoholi mowa tu oczywiście o bardziej męskim gronie chociaż wśród Pań również znajdują się zwolenniczki tych alkoholi sprawdzi się również koniak jak i whisky. Bardzo eleganckie trunki, które idealnie wpiszą się w atmosferę Świątecznego nastroju. Bogaty aromat tych trunków charakteryzujący się ciepłym, bursztynowym kolorem w tle subtelne nuty owoców przypominająca ciepłe, letnie wieczory na wsi. Uwodzi nasze podniebienie subtelnym posmakiem nawiązującym do aromatu. Degustacja tak wyjątkowego trunku podczas rodzinnego wieczoru przy choince nabierze innego wymiaru. Mowa o alkoholach nasuwa się pytanie co z wódką czysta czy podawać. Jak już wspominaliśmy nie ma zakazu co do spożywania alkoholu podczas Wigilii, oczywiście kieliszek na lepsze trawienie nie czyni nic złego, jednak wódkę czystą lepiej pozostawić na drugi dzień. Przedstawiliśmy wiele propozycji lekkich alkoholi do degustacji, które nam pomogą w celebracji tego wyjątkowego dnia w roku. Każdy z naszych gości ma inne gusta co do alkoholi, ale kieliszek wina czy też dobrej nalewki zapewne będzie odpowiedni dla każdego. Dlatego to czy podamy alkohol podczas naszej kolacji Wigilijnej czy też nie zależy wyłącznie od nas, naszych tradycji. Nie istnieje żaden sztywny zakaz spożywania w ten dzień wysokoprocentowych napojów, lecz księża zdecydowanie i jednogłośnie zalecają w tej kwestii zachowanie umiaru.

 

Komentarze do wpisu (4)

13 marca 2023

Trzeba wszystkim przypominać że post w Wigilię to podtrzymywanie tradycji, nie ma absolutnie nakazu kościelnego, że tego dnia nie wolno spożywać mięsa, czy pić alkoholu. Jeśli jednak wiadomo, że nasi goście nie potrafią zatrzymać się na jednym kieliszku, lepiej byłoby w tak uroczystym dniu nie podawać alkoholu w ogóle. Nie ma sensu później być nie zadowolonym z wigilijnej kolacji. A najlepiej jest podać lekki alkohol taki który się raczej degustuje a nie wlewa w siebie do upicia. Najlepsze będzie wytrawne wino lub jakaś pyszna nalewka.

15 marca 2023

Alkohol na stole wigilijnym już nikogo nie dziwi , doszliśmy do takiej kultury picia, że potrafimy dobrać odpowiedni alkohol do danej potrawy tak aby się nim delektować ale i mieć z tego korzyści zdrowotne. Widziałam wiele aranżacji dekoracyjnych z alkoholem na wigilijnym stole. Wszystko gustownie wyglądało.

15 marca 2023

Nawet nigdy moja babcia nie stroniła od alkoholu na Wigilię nie wiem czemu ludzie teraz tacy konserwatywni udają że są...

30 marca 2023

Podczas kolacji wigilijnej powinniśmy raczej powstrzymać się przed stawianiem na stół butelek z wódką, koniakiem, likierem czy innego rodzaju mocnym alkoholem. Jeśli proponuje się w pewne dni abstynencję, to nie ze względu na samo wypicie kieliszka wina do obiadu. Raczej dlatego, że biesiadnicy nie poprzestają zazwyczaj na jednej tylko lampce. Zwykle taka świąteczna impreza przy stole kończy się w atmosferze niegodnej tego dnia czy święta, co prowadzi do demoralizowania innych. Jeśli jednak nie ma takiej groźby ze strony wigilijnych gości - na stole może pojawić się wino, odpowiednio dobrane do tego postnego posiłku. Przypominamy, że post w Wigilię to podtrzymywanie tradycji, nie ma nakazu kościelnego, że tego dnia nie wolno spożywać mięsa, czy pić alkoholu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl