Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Słowo „lagavulin” można przetłumaczyć z języka gaelickiego jako „kotlina, w której znajduje się młyn” lub „młyn w małej dolinie”. Gorzelnia Lagavulin to prawdopodobnie najstarsza destylarnia w Szkocji

Lagavulin

Lagavulin

Znajduje się na tajemniczej szkockiej wyspie Islay. Już w 1742 roku Lagavulin Whisky produkowało pierwsze butelki które pochodziły z nielegalnej linii produkcji. W 1816 roku oficjalnie ogłoszono otwarcie Destylarni Lagavulin Whisky, kiedy John Jonston i Archibald Campbell zbudowali dwie destylarnie Whisky Ardmore i Lagavulin, dwie dekady później połączone je. Na wyspie mieści się wiele innych, równie popularnych gorzelni i dlatego wyspa nazywana jest mekką fanów szkockich single maltów. Dzisiaj na pięknych terenach tego niewielkiego skrawka lądu otoczonego wzburzonym morzem, mieszka jedynie 3000 osób. Miejska legenda mówi, że w czasach, kiedy produkcja whisky nie była jeszcze oficjalnie dozwolona, przemytnicy alkoholi wykorzystywali jaskinie na wyspie, aby ukrywać w nich skrzynki z whisky. Co nadaje charakterystyczny smak whisky Lagavulin? Źródło wody destylarni, Lochan Sholum, znajduje się 200 m nad poziomem morza, a woda spływa ze zbocza przez torf - woda ta nadaje whisky jego charakterystyczny smak. Whisky Lagavulin ulega podwójnej destylacji – pierwsza destylacja trwa około pięciu godzin, a ponad dziewięć godzin, druga. W Lagavulin pracuje między innymi duża kadź zacierna, wykonana ze stali nierdzewnej, a także dziesięć kadzi fermentacyjnych z modrzewia, oraz cztery wielkie alembiki w kształcie cebuli z szerokimi szyjkami i ostro pochylonymi łącznikami destylacyjnymi. Dalsze kroki produkcji obejmują fermentację, destylację i maturację. Fermentacja stymuluje drożdże do rozmnażania się, co skutkuje zamianą płynu w alkohol o mocy około 9%. Później dochodzi do podwójnej destylacji w mniejszym, a później większym miedzianym alembiku. Polega na podgrzaniu cieczy i rozdzielaniu jej składników. Następnie przychodzi pora na maturację. Aby trunek można było uznać oficjalnie za szkocką whisky, leżakowanie musi odbywać się w dębowych beczkach i trwać nie mniej niż 3 lata. Dzisiaj Lagavulin jest sławą wśród whisky dymnych, a whisky Lagavulin 16YO, wielu miłośników whisky uważa za najlepszą „podstawkę” na świecie. Niespotykany charakter tej whisky bierze się z silnie aromatycznych wodorostów, olbrzymich pokładów torfu, i niezwykle czystej wody pochodzącej z jezior zasilanych przez strumienie. Woda tych strumieni po drodze przepływa przez prawie 100 wodospadów! Jeśli ktoś uważa się za miłośnika szkockiej, a nie spróbował do tej pory Lagavulin 16 yo, musi to jak najszybciej zrobić. Lagavulin 16 yo to potężnie dymna whisky, która powszechnie uważana jest za wspaniały destylat. Niezwykły, dojrzały, intensywny aromat tej whisky to wynik 16-tu lat dojrzewania w dębowych beczkach. Bogactwo aromatów - morskie powietrze i wodorosty splatają się z lekko torfowym dymem oraz nutami sherry, wrzosu, a nawet tostowego pieczywa.

Lagavulin cena

Niezwykły, intensywny, torfowo-smolny bukiet, smak głęboki, mocny, z zaskakująco subtelnym winnym finiszem. Leżakowana 16 lat w beczkach po amerykańskim bourbonie z wykończeniem w beczkach po sherry, nabiera niezwykle bogatych aromatów i złożonego smaku. Oprócz Lagavulin 16yo produkowane są także inne wersje rocznikowe, w tym serie Distillers Edition czy Release z określonego roku. Każdorazowo destylarnia serwuje konsumentom potęgę torfowej whisky, okraszoną akcentami morskiej bryzy i wzbogaconą nutami z beczek po burbonie lub po sherry. Produkty te są absolutnie warte spróbowania. Warto wspomnieć o 12-letnim Lagavulin. Jest jednocześnie delikatny i mocny. Dzikość morskich nut miesza się ze spokojem i finezją kwiecisto-owocowych akcentów. Finisz zaskakuje złożonością i długością. To rozgrzewający, mocno torfowy, dymny złoty single mal z obecnymi nutami karmelu, ciastek owsianych. W przypadku 12-letniej whisky Lagavulin, do produkcji wykorzystuje się beczki z dębu amerykańskiego po bourbonie. Dąb zapewnia wartościowe elementy: słodycz, waniliowe nuty, delikatność. Drewno tego typu wspomaga też utlenianie, co eliminuje szorstkość i dubluje owocowe nuty. Szkło 12-letniej whisky Lagavulin ma klasyczny, smukły kształt. Szyjka jest długa, a szkło przybrało delikatnie zielonkawy kolor. Pozioma, większa etykieta zawiera dokładny opis trunku, a także informuje o zawartości alkoholu i objętości butelki. Producent poleca łączenie szkockiej whisky, w klasycznym koktajlu o nazwie Old Fashioned. Jest to drink znany od XIX wieku, który serwowany jest w barach na całym świecie. Jak go przygotować? Potrzebujemy 50 ml Lagavulin, 2-3 krople Angostury, kostki cukru, 10-20 ml wody i kostek lodu. Do szklanki typu old-fashioned wkładamy kostkę cukru, dodajemy na nią 2-3 krople Angostury i wlewamy odrobinę czystej wody. Za pomocą muddlera rozcieramy wszystko, aż do rozpuszczenia cukru. Napełniamy szklankę kostkami lodu i dodajemy Lagavulin.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl