Wino czerwone to najbardziej klasyczny rodzaj wina znany od wieków na całym świecie. Zawdzięcza swój kolor ciemnym winogronom, z których jest wytwarzane.
Wina czerwone
W świecie alkoholi utarła się zasada, że te „prawdziwe” wina to wina czerwone. Choć z punktu widzenia teorii winiarskiej nie jest to prawda, to warto zaznaczyć, że ta kategoria win zasługuje na swoją wyjątkową pozycję. Ten rodzaj wina, powstaje z czerwonych odmian winogron o czarnym lub granatowym kolorze skórek. Po wino czerwone często sięgają miłośnicy klasyki, ale obfitość form, które może przybierać sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Cabernet Sauvignon to wino, które będzie smakować wszystkim miłośnikom win o pełnej strukturze, win obfitych. Za to odmiana, Dornfelder zasmakuje miłośnikom delikatnych aromatycznych bukietów i smaków. Wina są alkoholami bardzo uniwersalnymi, świetnie pasującymi na wiele okazji. Słyną ze swojej różnorodności – zapachu, barwy, ale przede wszystkim smaku. Największą popularnością wśród klientów cieszy się wino czerwone półwytrawne, a tuż za nim znajduje się wino czerwone wytrawne. Kolor to pierwsza rzecz na jaką zwracamy uwagę oglądając wino w kieliszku. Jednak tak naprawdę tylko część win czerwonych jest faktycznie czerwona w kolorze. Swój głęboki, rubinowy kolor trunki te zawdzięczają ciemnym, dojrzałym winogronom.
Kieliszki przeznaczone do podawania czerwonego wina w znacznym stopniu różnią się od tych, w których serwuje się wino białe. Kieliszki do czerwonego wina są przede wszystkim większe i głębsze. Ich charakterystyczną cechą jest pękata, zwężającą się ku górze czasza, która swoim kształtem przypomina kwiat tulipana. Wino czerwone nalewamy do 1/3 wysokości czaszy, czyli właśnie do tego miejsca, w którym uzyskamy największą powierzchnię trunku, pozwalającą na uwolnienie zamkniętych w winie aromatów, przez co smak stanie się bardzie wyrazisty.
Niektóre mocne czerwone wina, przed podaniem, poddaje się również dekantacji, kiedy to przelewane są do karafki w celu napowietrzenia i wydobycia z nich najważniejszyh aromatów. Dlatego znaczące jest to, żeby wino w czasie serwowania nie było ciepłe, gdyż czas od jego otwarcia do samego wypicia może być nieco dłuższy niż w przypadku win białych. Warto zapamiętać, że, wina czerwone najlepiej podawać w temperaturze od 15 do 18°C.
Dobrze zbudowane, ciężkie wina czerwone najlepiej serwować w temperaturze 18°C. Są to wina: Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Primitivo, Pinotage, Grenache, Syrah. Wina z Bordeaux i Burgudnii. Średnio zbudowane wina czerwone podaje się w temperaturze 16-17°C. Są to wina : Merlot, Rioja, Sangiovese, Syrah, Valpolicella, Carmenere, Dolina Rodanu. Za to lekkie wina czerwone najlepiej podawać w temperaturach 14-15°C. Do lekkich win należą wina: Pinot Noir, Beaujolais, Bardolino, St. Laurent, Wina z Burgundii.
Najpopularniejsze czerwone odmiany to Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah, Malbec.
Czerwone Wino
Warto zaznaczy, że czerwone wino ma wiele zdrowotnych właściwości i chroni przed miażdżycą i zawałem serca. Wino to napój alkoholowy zawierający cenne substancje odżywcze, takie jak witaminy i minerały. Najważniejszą funkcję dla zdrowia pełnią polifenole zawarte w winie.
Większość alkoholi zawiera puste kalorie, które są bez wartości odżywczej dla organizmu. Jednak ta reguła nie dotyczy czerwonego wina. Zawarte w czerwonym winie silnie, skoncentrowane polifenole, pomagają w spalaniu kalorii. Ilość kalorii zawartych w 100 ml czerwonego wina, zależne jest od jego rodzaju. Najwięcej kalorii posiada wino czerwone słodkie - 106 kcal, a najmniej czerwone wytrawne 68 kcal. Są również wina czerwone półwytrawne, które mają 75 kcal na 100 ml, a półsłodkie 96 kcal.