Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Turyści, którzy odwiedzają Austrię jedynie zimą i jedynie jej zachodnią część wiele tracą. Austria z pewnością ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko narciarskie trasy. Świetnym przykładem jest wino. Austria to producent win na najwyższym, światowym poziomie, czerpiący obficie z kilku tysiącletniej tradycji winiarskiej sięgającej czasów przed rzymskich. W porównaniu do Włoch, Francji czy Hiszpanii – winiarstwo Austrii jest niewielkie. Austria to stosunkowo nieduży kraj winiarski. Winnice znajdują się tu na podobnej szerokości geograficzne,j co uprawy w Burgundii. W kontekście winiarskim Austria należy do krajów chłodnego klimatu kontynentalnego. Istnieje jednak szereg czynników wpływających na klimat, a w konsekwencji różne style win i odmiany winorośli. Winiarstwo austriackie skupia się we wschodniej części kraju, a na klimat wpływa tu kilka czynników: masy powietrza płynące znad ciepłej Kotliny Panońskiej, równoważone przez zimne powietrze znad Alp, okazjonalnie moderowane również przez chłodny Atlantyk i ciepło z południa Europy.
W Austrii są trzy główne regiony winiarskie: Niederoesterreich (Dolna Austria), Burgenland, Steiermask (Styria), w ramach których wyróżnia się jeszcze 16 mniejszych regionów – w tym Wiedeń. Burgenland znajduje się przy granicy z Węgrami. Jest to jeden z najbardziej płaskich i najcieplejszych regionów w Austrii, gdzie ciepłe powietrze z niziny panońskiej łagodzi klimat sprzyjając produkcji win czerwonych, 55% upraw stanowią tam ciemne odmiany winorośli. W tym regionie powstają wina białe z rożnych odmian, jednak jest on znany z win czerwonych. Czyli tych wytwarzanych z dwóch, dominujących odmian – Zweigelt oraz Blaufränkisch. Region Steiermark w Polsce znany jest pod nazwą Styria, znajduje się na południowo-wschodnim krańcu kraju i podzielony jest między Austrię i Słowenię. Słynie przede wszystkim ze stromych, tarasowych winnic, zapierających dech w piersiach widoków oraz z uprawy Sauvignon Blanc. Jest jednym z czterech głównych regionów uprawy winorośli w Austrii, jest także najbardziej wysuniętym na południe regionem winiarskim w kraju. Około 75% wszystkich win z Steiermark to białe wina. Natomiast zachodnia dzielnica wina w Weststeiermark, znana jest ze starych winnic i różowego wina Schilcher. To trzecia dzielnica win, Südoststeiermark, słynie z wyrazistych, aromatycznych win oraz wulkanicznej, bogatej gleby. W skład win oznaczonych nazwą jednej z DAC mogą wchodzić następujące odmiany: welschriesling, weissburgunder, chardonnay (zwane tutaj morillon), grauburgunder, riesling, gelber muskateller, sauvignon blanc, traminer i blauer wildbacher (tylko w Weststeiermark) oraz mieszanki tych szczepów. W każdym przypadku obowiązkowy jest ręczny zbiór winogron.
To, że etykietę przeciętnego austriackiego wina można studiować i przez dziesięć minut, należy włożyć między bajki. Jest ona bardzo jednoznaczna i niezwykle czytelna, niemniej istotnie – trzeba poznać lokalne przepisy, zwłaszcza te nowe, które zaczęto wprowadzać na początku obecnego stulecia. Można tam ujrzeć takie oznaczenia jak: Tafelwein – jest to wino stołowe, z reguły najniższej jakości. Wina powstają z gron zbieranych na terenie całej Austrii, bez znaczenia na region. Landwein jest to wino stołowe, ale wszystkie grona muszą pochodzić z jednego regionu, który określony będzie na etykiecie. Często butelkowane w litrowych (lub większych) butelkach. Qualitätswein, wino jakościowe dla którego określono wyraźnie minimalny poziom alkoholu (8,5% dla win białych i 9% dla czerwonych). Jakościowo może prezentować bardzo różne poziomy, zwykle to nadal bardzo podstawowe wina. Sturm jest to austriackie określenie na częściowo sfermentowane wino, którego można kosztować przez kilka tygodni w sezonie z pierwszych zebranych owoców. Słodki, mętny, orzeźwiający i pyszny napój, który przyciąga wielu sympatyków beztroskiej biesiady.
Wino lodowe, to gratka dla smakoszy win słodkich. Produkowane jest z gron, które – już lekko zrodzynkowane – doczekają zimowych przymrozków będąc jeszcze na krzaczkach. Zbiór można przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej – 7°C. Fantastyczne wina lodowe powstają w Austrii, szczególnie w Burgenlandzie i Weinviertel. Mistrzem gatunku jest Friedrich Rieder z tego drugiego regionu, którego eisweiny z pojedynczych parceli zachwycają złożonością, pokazując jednocześnie, że w tej kategorii równie dobrze co riesling, radzą sobie odmiany naddunajskie, przede wszystkim grüner veltliner. Wina lodowe doskonale radzą sobie bez zbędnych dodatków. Mają jednak wiele zastosowań gastronomicznych. Świetnie pasują do serów z niebieską pleśnią typu roquefort, foie gras, a także deserów na bazie sera, szczególnie słodkich serników. Jeśli chodzi o eiswein z czerwonej odmiany, np. st. laurent, koniecznie warto wypróbować je do tiramisu albo deserów czekoladowych.