Wina białe to jeden z najpopularniejszych trunków, który znany jest ludzkości od co najmniej 2500 lat. Powstaje głównie z białych odmian winogron.
Białe wino półwytrawne, wytrawne, półsłodkie i wino białe słodkie to szeroka gama napojów doskonałych na wyjątkowe okazje, ale również na co dzień. Trunki te smakowo znacznie się od siebie różnią, ale przyjmuje się, że są łagodniejsze i delikatniejsze w smaku od win czerwonych. Swoją barwę zawdzięczają winogronom o jasnej, zielonkawej skórce. W procesie maceracji szybko jednak zostaje ona usunięta tak, aby o kolorze napoju w głównej mierze decydował miąższ. Najczęściej spotykamy wina o zabarwieniu słomkowym, żółtawo-złotym oraz bursztynowym.
Białe Wino
Wino białe z powodzeniem uprawiane jest w wielu krajach i na prawie wszystkich kontynentach. Aby określić ich smak posługujemy się trzema parametrami: kwasowością, ekstraktywnością i aromatycznością Najbardziej charakterystyczne jest oczywiście wino białe wytrawne, ponieważ zawiera najmniejszą zawartość cukru resztkowego. Za smak odpowiada również metoda wybranej przez winnicę winifikacji oraz szczep winogrona. Warto wspomnieć, że nawet najlepsze białe wytrawne wino będzie posiadało wysoką kwasowość, ponieważ to jest jego cechą wyróżniającą. Wina białe powstają z białych odmian winogron z których najpopularniejsze to chardonnay, riesling, sauvignon blanc, gewurtzraminer, muscat. Można też spotkać wina białe otrzymywane ze szczepów czerwonych. Wynika to z faktu, że barwniki w ciemnych jagodach skupione są w ich skórkach, stąd jeśli szybko wycisnąć moszcz, jego kolor będzie biały, podobnie jak powstałe z niego wino. Białe wina to nie tylko słodkie propozycje deserowe, ale także mnóstwo doskonałej klasy win półwytrawnych i wytrawnych, które perfekcyjnie komponują się na przykład z daniami z ryb lub owocami morza. To białe wino jest nieodzownym składnikiem klasycznej zupy cebulowej.
Wina Białe
Do dań z drobiu podaje się nie tylko półwytrawne, ale często też półsłodkie wina białe, a żaden włoski obiad nie będzie kompletny bez lampki białego wina z dolnej części skali słodkości. Nie można nie wspomnieć też o klasycznym wariancie białych win, czyli świeżych i niepowtarzalnych winach musujących. To właśnie białe trunki stały się ich podstawą, ponieważ efekt orzeźwienia spowodowany bąbelkami gazu idealnie łączy się ze świeżym, owocowo-kwiatowym aromatem samego napoju. Wina białe powinny być podawane w odpowiedniej temperaturze. Wina musujące – np.:, Champagne, Cremant, Prosecco – powinny być dobrze schłodzone – 6-10°C. Lekkie i średnie zbudowane wina białe oraz Rose powinny być podawane w temperaturze – 7-10°C. Wina słodkie warto schłodzić do temperatury 6-8°C. Pełne wina białe (beczkowe) najlepiej podawać w temperaturze 10-13°C. Wino białe wytrawne to rozsądny wybór dla osób odchudzających się. Lampka wytrawnego wina zawiera 79 kcal. Miłośnicy wina białego półwytrawnego muszą się liczyć z około 97 kcal, a słodkiego od 112 kcal wzwyż. Kieliszki do białego winna powinny być smukłe, na długiej nóżce, z czaszą o delikatnie rozchylających się ku górze krawędziach, w kształcie tulipana, mniejsze od tych do czerwonego wina. Białe wino, pite oczywiście z umiarem, może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Okazuje się, że nie tylko czerwone wino może mieć dobry wpływ na nasze serce. Białe wino zawiera silne przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca.