Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Szampany to wina bardzo wszechstronne, są często wybierane do celebrowania najważniejszych wydarzeń. Nazwę swą zawdzięcza Szampanii, to tutaj powstaje najsłynniejsze wino musujące na świecie.

 

Najlepszy szampan

Szampan jest bez wątpienia najbardziej znanym winem na całym świecie, jedynym w swoim rodzaju, uznawanym za szczególnie luksusowe. Szampan to szlachetny rodzaj wina musującego, który często towarzyszy nam w ważnych momentach naszego życia i kojarzony jest powszechnie ze świętowaniem. Sama nazwa związana jest z Szampanią, czyli regionem we Francji, gdzie produkuje się ten trunek. Region Szampanii jest najdalej na północ wysuniętym regionem europejskich upraw, którego produkty są znane i cenione na całym świecie. Rozciąga się na obszarze: Aube, Haute-Marne, Marne, Ardennes, ok. 145 km od Paryża. Zajmuje tereny falistej i pagórkowatej niziny na wschodnich krańcach Basenu Paryskiego. Za wynalazcę uważa się mnicha benedyktyńskiego P. Pérignona z opactwa Hautvillers. Szampan to wino musujące, ale produkowane jest bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. Dwutlenek węgla tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Istnieją szampany białe i różowe a technologia ich produkcji jest trudna i skomplikowana. Szampan produkowany jest metodą szampańską, która polega na podwójnej fermentacji.

Szampan cena

Pierwsza fermentacja odbywa się w kadziach, natomiast druga zachodzi już w zamkniętej butelce i jej efektem jest wytworzenie się bąbelków. Szampan tak jak wspominaliśmy to wino musujące, które jest produkowane wyłącznie w Szampanii ze szczepów Chardonnay, Pinot Meunier, Pinot Noir. Pierwszym etapem, który rozpoczyna proces powstawania szampana są ręczne zbiory winogron. Przepisy pozwalają tylko na tę formę zbiorów dzięki czemu wybierane są owoce najlepsze z najlepszych. Następnym krokiem jest tłoczenie zebranych wcześniej owoców. Po wytłoczeniu soku z owoców następuje pierwsza fermentacja w kadziach jednak każdy szczep osobno. Po zakończeniu pierwszej fermentacji przechodzimy do bardzo ciekawego etapu jakim jest mieszanie szczepów. Gotowa mieszanka rozlewana jest następnie do butelek, do których dodaje się tzw. liqueur de tirage zawierający drożdże i cukier. W butelkach następuje druga fermentacja, w której drożdże przetwarzają cukier w alkohol i dwutlenek węgla, który pozostaje w butelce, rozpuszcza się w winie i tak powstają bąbelki. Następny etap wymaga cierpliwości. Po zakończeniu drugiej fermentacji osad z martwych drożdży odżywia wino. W celu uzyskania apelacji AOC Champagne, szampan musi leżakować na osadzie co najmniej 15 miesięcy, najczęściej jednak dojrzewa 3 lata lub więcej. Podczas leżakowania butelki są stopniowo obracane w celu zgromadzenia się osadu przy korku. Następnie szyjki zamraża się, aby usunąć cały osad i uzyskać klarowne wino. Ostatnim etapem jest już korkowanie oraz przyklejenie etykiety na butelkę. Korek od szampana posiada charakterystyczną przypominającą grzyb formę jest ona bardziej złożona niż prosty cylindryczny kształt korków używanych do innych win. W rzeczywistości forma ta wykształca się w szyjce butelki szampana, do której korek wchodzi tylko częściowo.

Szampana dzieli się na rodzaje z pośród, których wyróżniamy: Szampan Blanc de blancs jest robiony wyłącznie z białych winogron dopuszczonych przepisami apelacyjnymi, czyli z chardonnay, natomiast Blanc de noirs powstaje z ciemnych odmian pinot noir i pinot meunier. Jak sama nazwa wskazuje, blanc de noirs ma zawsze jasną barwę. Jak również ilość cukru użytego na danym etapie określi charakterystykę wina. Szampana dzielimy wtedy na wytrawne albo słodkie. Dokładniej ze względu na smak wyróżniamy: Bardzo wytrawny (Brut intégral, Brut zéro) do szampanów z tym oznaczeniem nie dodaje się w ogóle cukru, wytrawny (Brut) zawartość cukru wynosi do 6-12 g/l, półwytrawny (Sec) zawartość cukru wynosi 12–32 g/l , półsłodki (Demi sec) zawartość cukru wynosi 32–50 g/l , słodki (Doux) zawartość cukru wynosi >50 g/l. Jak każde wino tak i szampan idealnie nadaje się jako dodatek do serwowanych potraw. Szampanem można zastąpić każde wino podawane podczas przyjęcia. Szampana powinniśmy dobierać odpowiednio do dań, w których towarzystwie jest podawany. Jeśli chcemy podać szampana do dań musimy wybrać odpowiedni gatunek. Szampan wytrawny lub półwytrawny, dobrze sprawdzi się podczas jedzenia przystawek i przekąsek. Taki szampan będzie w sam raz komponował się z owocami morza, sushi, kawiorem, serami czy żabimi udkami. Słodki lub półsłodki szampan sprawdzi się jako dodatek do deserów, dań o słodkim smaku oraz owoców. Można go zaserwować także po posiłku. Szampan idealnie nada się również do tworzenia różnych koktajli czy drinków. Pamiętajmy jednak, że szampan nie powinien być podawany z mocnym alkoholem. Podając szampana musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniego kieliszka. Niewiele osób wie, że jest kilka rodzajów kieliszków do szampana czy wina musującego. Dwa najbardziej tradycyjne to "czarka" i kieliszek podłużny. Kieliszek podłużny jest smukły, zwęża się ku górze. Szampana zwykle podaje się w tych długich i wąskich kieliszkach zwanych fletami lub kłosami, w których bąbelki mogą się utrzymać przez dłuższy czas.

Szkło takie posiada delikatną i dość długą nóżkę, dzięki której możesz trzymać kieliszek w ręce i nie ogrzewać alkoholu. A ponieważ kieliszki te nieco zwężają się u góry, podawany szampan dłużej utrzymuje świeżość, smak i aromat. Jest to bardzo popularny i powszechnie stosowany kieliszek do szampana. Drugim rodzajem kieliszków do szampana są tak zwane „czarki”. Szeroka dość niska czarka wyróżnia kieliszek, jaki kiedyś był podstawowym kieliszkiem do szampana. Właśnie taki model zobaczymy w filmach kostiumowych. Prezentuje się wyjątkowo szykownie i wytwornie. Dziś jednak czarki nie są zbyt popularne, ponieważ bardzo szybko ulatniają się z nich charakterystyczne dla trunku bąbelki. Należy pamiętać, że nalewając szampana kieliszek powinien stać pionowo. W jakiej temperaturze go podajemy i ile ma kalorii? Średnio przyjmuje się, że lampka szampana posiada około 40 kalorii mniej, niż lampka czerwonego wina. Tak więc lampka szampana 100ml zawiera około 78 kcal. Podawany szampan powinien być zimny, lecz nie zamrożony. Idealna temperatura serwowania tego trunku wynosi 5-7 st. C. Dzięki temu, że szampan jest dobrze schłodzony, przy otwieraniu go unikniemy huku i wypłynięcia piany. Podsumowując produkcja szampana jest obłożona ścisłymi warunkami, które wyróżniają go spośród innych win musujących. W szczególności produkcję szampana charakteryzuje: ściśle określony obszar uprawy, regulowany sposób uprawy, ograniczenia wielkości zbiorów z jednostki powierzchni, ręczne zbiory winogron, fermentacja wina w butelkach. Szampan posiada również właściwości lecznicze. Jest to przeciwutleniacz, który pozytywnie poprawia pracę serca, obniża poziom cholesterolu i działa przeciwzakrzepowo. Szampan jest również bogaty w polifenole. Polifenole są to antyoksydanty, które wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, przez co znacząco obniża się ryzyko zawału i udaru.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl