Wina polskie to przede wszystkim niszowe trunki, które produkowane są w niewielkich ilościach, w bardzo tradycyjny sposób. Z wielką starannością co przekłada się na najwyższą jakość produktu.

Wina polskie stanowią dynamicznie rozwijającą się sceny winiarskiej, prezentując różnorodność kolorów, smaków i regionów, z których pochodzą. Choć polskie tradycje winiarskie sięgają daleko wstecz, to dopiero w ostatnich dekadach wina te zyskały na jakości i uznanie, zdobywając uznanie miłośników wina na całym świecie.

Wina polskie to przede wszystkim niszowe trunki, które przygotowywane są w relatywnie niewielkich ilościach, zazwyczaj powstają w rodzinnych winnicach, często w bardzo tradycyjny sposób. Do sprzedaży trafiają przede wszystkim przez własną sieć dystrybucji i małe sklepy partnerskie.

Historia winiarstwa w Polsce

Produkcja polskiego wina opiera się na tradycji winiarskiej sięgającej początków XII w. W tym czasie winnice istniały głównie w rejonach dzisiejszej Małopolski i Dolnego Śląska. Winnice były prowadzone głównie przez zakonników i mnichów, a wino było produkowane przede wszystkim na potrzeby liturgii kościelnej. W XVI i XVII wieku nastąpił rozkwit polskiego winiarstwa. Uprawa winorośli rozprzestrzeniła się na różne regiony Polski. W tym okresie nasze wina zdobywały uznanie na arenie międzynarodowej. W XVIII wieku polskie winiarstwo zaczęło tracić na znaczeniu. Przyczyną tego były m.in. niekorzystne warunki klimatyczne, w tym bardzo zimne zimy, które niszczyły winnice. Ponadto, po rozbiorach Polski i utracie niepodległości, wiele winnic zostało zniszczonych. W drugiej połowie XX wieku polskie winiarstwo zaczęło powoli odzyskiwać swoją pozycję. W latach 60 i 70 XX wieku rozpoczęto uprawę nowych odmian winogron, które były bardziej odporne na chłodne warunki klimatyczne.

Polska jako kraj winiarski

Polska nie była i nie jest postrzegana jako kraj winiarski, ale od kilku lat obserwuje się tu wyraźny wzrost zainteresowania hodowlą winorośli i produkcją wina. Współcześnie odrodzeniu winiarstwa sprzyjają przede wszystkim zmiany warunków klimatycznych. Na przełomie 2020/2021 według ewidencji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa było zarejestrowanych 330 winnic w Polsce. W ciągu 10 lat liczba winnic wzrosła 35 krotnie. Łączny areał winnic w 2021 roku osiągnął blisko 600 ha, czyli łącznie wszystkie polskie winnice mają areał jednej dużej winnicy w Hiszpanii czy we Włoszech. Skala niewielka, przeciętna winnica ma nieco ponad 1,5 ha. Wpływ na to ma przede wszystkim znacznie ostrzejszy mniej przewidywalny klimat, dlatego też produkcja wina w Polsce to nie lada wyzwanie.

Najbardziej popularne szczepy produkowane w Polskich winnicach to:

Dobre, białe musujące lub wytrwane wina najczęściej uprawiane są ze szczepów:

  • hybrydy: Solaris, Johanniter, Hibernal, Seyval Blanc
  • vitis vinifera: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer

Czerwone wina z polskich winnic najczęściej tworzone są z:

  • hybrydy: Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Léon millot, Monarch
  • vitis vinifera: Pinot Noir, St. Laurent, Zweigelt, Merlot

Polskie winnice oferują szeroką gamę stylów win. Można znaleźć zarówno polskie wina wytrawne, wina półwytrawne, wina półsłodkie, polskie wina słodkie, wina musujące, wina białe, wina czerwone, wina różowe czy wina pomarańczowe. Polskie winnice eksperymentują również z różnymi technikami produkcji wina, takimi jak leżakowanie w dębowych beczkach czy maceracja na skórkach. Dzięki tak szerokiej gamie win, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Polskie wina najwyższej jakości 

Polskie wina gronowe kojarzone są z doskonałą jakością i doskonałym smakiem. Doskonałe polskie wino to idealny wybór na różnego rodzaju okazje. Warto zaznaczyć, że nasze wina zdobywają coraz większą popularność zarówno w kraju, jak i za granicą. Polska ma wiele winnych regionów, w których powstają wyjątkowe wina.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl