Opcje przeglądania

Glenfiddich tłumaczenie oznacza dolinę jeleni to szkocka single malt whisky, destylowana i butelkowana przez William Grant & Sons, w destylarni Glenfiddich, w miejscowości Dufftown w Szkocji

Glenfiddich

Historia destylarni Glenfiddich rozpoczęła się w 1886 roku kiedy William Grant odszedł z pracy w destylarni Mortlach, aby założyć swoją własną destylarnię. Pierwszy destylat popłynął z alembików w 1887 roku. W latach 20 XX wieku. destylarnia rozpoczęła nadprodukcję whisky, która okazała się niezwykle przydatna na początku lat 30 kiedy zakończyła się prohibicja w USA. Nie wszyscy wiedzą, że z marką Glenfiddich ściśle powiązana jest także sławna marka Grant’s blended whisky. Whisky Grant’s od 1956 roku dostępna jest w sławnej trójkątnej butelce autorstwa Hansa Schlegera.

Glenfiddich

Od lat 60 nabyć można także single malt whisky z nazwą destylarni na etykiecie. W roku 1886 niejaki William Grant spełnił swoje marzenia i wraz z żoną i dziewięciorgiem dzieci położył kamień węgielny pod inwestycję życia. Skorzystał z nadarzającej się okazji i zakupił całkiem sprawne elementy wyposażenia z gorzelni Cardhu. Pewien ksiądz wskazał mu źródło miękkiej wody Robbie Dubh na Wzgórzach Conval a Wiliamowi spodobał się krajobraz "doliny jeleni" na rzeką Fiddich, stąd głowa jelenia w logotypie whisky. Glenfiddich to jedyna whisky w tym rejonie Szkocji produkowana z tylko jednego ujęcia wody, leżakowana, destylowana i butelkowana w tym samym miejscu. Sekretem, któremu Glenfiddich zawdzięcza swój wyjątkowy smak jest woda pochodząca ze strumienia Robbie Dhu. Źródło tego strumienia bije na zboczu góry Conval, u podnóża której znajduje się destylernia. Firma Grantów jest obecnie właścicielem całego zbocza. Rodzina Grant wykupiła 1200 akrów gruntu wokół źródła, aby chronić czystość i zapewnić niezakłócone „dostawy” tego podstawowego surowca. Grantowie wierzą, że nie należy odbiegać od tradycji i dlatego też Glenfiddich jest jedną z nielicznych destylarni whisky szkockiej, w których butelkowanie whisky odbywa się w tym samym zakładzie, co jej produkcja. Stąd też nie spotyka się produktów Glenfiddicha u niezależnych dystrybutorów. Gorzelnia ma bowiem własną rozlewnię. W praktyce oznacza to, że woda używana we wszystkich etapach produkcji whisky począwszy od zacierania aż po rozlewanie do butelek pochodzi z dokładnie tego samego źródła. A to, jak twierdzą Grantowie, nadaje ich produktowi niezwykłej czystości smaku.

Glenfiddich Whisky

Destylarnia po dziś dzień pozostaje w rękach tej samej rodziny. Glenfiddich to jedna z ośmiu destylarni mieszczących się w Dufftown, w regionie Speyside, w sercu Banffshire. Jeżeli wziąć pod uwagę, że w całym Speyside znajduje się około 50 destylarni, to osiem z nich w jednym mieście daje Dufftown prawo do miana prawdziwej stolicy whisky. Oprócz destylarni Glenfiddich i jej dwóch sióstr The Balvenie i Kininvie, w najbliższej okolicy znajdują się jeszcze gorzelnie Convalmore, Dufftown, Glendullan, Mortlach i Pittyvaich. Widać że miasto to działa na whisky. Glenfiddich dojrzewa w dębowych beczkach po rumie kubańskim, po burbonie z USA lub po sherry z Hiszpanii. Obecnie w zakładzie działa 29 kotłów destylacyjnych, które wytwarzają 35% całej whisky single malt na świecie. Glenfiddich tak naprawdę to fabryka whisky, a nie destylarnia. Posiada 30 alembików (Washstills: 15. Spiritstills: 15) kopii pierwszych alembików kupionych przez założyciela gorzelni, Williama Granta. Są one rozmieszczone w 2 halach. Większe alembiki to alembiki do pierwszej destylacji, w mniejszych odbywa się druga, ostateczna destylacja. Na wyposażeniu zakładu znajdują się co najmniej 24 kadzie fermentacyjne wykonane z jodły amerykańskiej. Firma prowadzi również własny zakład bednarski i ma własnych kotlarzy. Jedynie jęczmień nie jest słodowany na miejscu. Podobnie jak w przypadku wielu innych destylarni, w Glenfiddich zrezygnowano z kłopotliwego i mającego niewielki wpływ na jakość whisky procesu słodowania jęczmienia na miejscu. Gotowy słód jęczmienny sprowadzany jest z wyspecjalizowanych zakładów i poddawany dalszej obróbce w Glenfiddich. Nie wyburzono jednak suszarni z charakterystycznym dachem w kształcie japońskiej pagody znajdującej się ciągle na terenie destylarni. Whisky butelkuje się w odmianach Special Reserve – 12 letnia, Cask Strengh – 15 letnia, Solera Reserva – złożona 15 letnia vatted malt, Ancient Reserva – 18 letnia, oraz 21 i 30 letniej. 12 letnia Special Reserve oferuje nam jasnosłomkową barwę z zielonymi refleksami. Aromat lekki z nutami zbożowego zacieru, zielonych witek, jabłek i niuansów dymu. Wraz z wodą aromat staje się świeższy i bardziej apetyczny, słodkawy, słodowy z nutą syropu z gruszek.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl